Чудя се с кое да започна - с рецептата или екскурзията? Май е по-добре с екскурзията, че да ви кажа как се сетих за тази рецепта.
Набелязахме си Орешак, като място, в което не сме отсядали.
|
В Орешак |
Не се оказа най-правилният избор, за хора, които не обичат да прекарват цялото си време в хотела.
|
Хотел "При братята", с. Орешак |
Въпреки, че обстановката беше уютна, щяхме да умрем от скука, ако нямахме кола. До механите на Орешак - с кола, до Троянския манастир - пак с кола.
|
Троянският манастир |
За разнообразие се повозихме до Чифлик и Троян. Не е това моята почивка. Навъртяхме километри... до Бургас.
|
Троян |
|
Троян |
В Орешак, освен да обикаляме по механите, нямаше какво друго да правим. И като виден привърженик на боба пробвах това ястие в три негови разновидности, в три различни механи ("Странноприемница", Кайзер" и "Горски кът"). Боб с коприва, боб яхния и боб по балкански (
който изобщо не беше по моя балкански вкус). Не мога да си обясня този мой натъртен интерес към бобеца, а и нещата не свършиха с Орешак - като се прибрахме си направих пълнени зеленчуци с боб. Рецепта, която много обичам, но рядко приготвям. Появи се в един ден, в който пълних чушки, но ми остана плънка, а чушките свършиха и прибегнах до наличните тиквички и патладжани. На мен особено вкусна ми е комбинацията с патладжан.
Пълнени зеленчуци с боб
Продукти:
8-9 бр. чушки
1 бр. тиквичка
1 бр. малък патладжан
1.4 кг сварен боб (2 буркана готов или си сварете 500г суров)
120-130 мл олио
1 глава лук
1 бр. морков
1 с.л. червен пипер, сушен джоджен (чубрица), сол
Приготвяне:
Разрязваме патладжана на 2 части по дължина. Издълбаваме като лодка, осоляваме (включително и парчетата от вътрешността).
Разрязваме тиквичката по същия начин. Издълбаваме и нарязваме сърцевината на дребно. Изтърбушваме чушките.
Нарязваме лука и моркова на ситно.
В подходящ (по-дълбок) съд запържваме лука и моркова с половината олио.
Измиваме сърцевината от патладжаните, нарязваме на ситно и слагаме към лука и моркова. Добавяме и сърцевината от тиквичката и разбъркваме. Пържим до леко зачервяване на лука и омекването на патладжанените късчета.
Изцеденият от водата боб намачкваме (не пасирам, а оставям парченца боб). Към вече запържените зеленчуци слагаме боба и разбъркваме непрекъснато до хомогенизиране и леко запържване на цялата смес.
Сваляме от котлона. В друг съд загряваме останалото количество олио.
Вариант 1: Ако ползваме чубрица първо слагаме нея в олиото и веднага след това червения пипер. Разбъркваме за секунда и с тази смес веднага заливаме бобената смес.
Вариант 2: Ако ползваме джоджен го поставяме на края, когато бобената плънка е свалена от котлона. В нагрятото олио слагаме само червения пипер. И заливаме боба.
Изключваме котлона и пак връщаме боба. Бъркаме докато се поеме цялото количество ново олио (
това с чубрицата и червения пипер (или само с червения пипер)). Посоляваме на вкус. С така приготвената смес пълним зеленчуците (като патладжаните сме изцедили хубаво от черния сок или сме измили). Редим чушките, патладжаните и тиквичките в намазана с олио тава, поливаме с малко олио и отгоре (акцентираме върху патладжаните) и слагаме в загрята фурна. Печем до готовност на зеленчуците.
Сега, при последното приготвяне сложих и малко вода в тавата, но чушките пуснаха сок и ми се разводни плънката (по-добре става печенето само на мазнина).
Продължавам с екскурзията, която мина и през Ловеч. На път за вкъщи се отбихме в този красив град, който до сега не бях виждала. Очарована съм от старата част "Вароша".
Ето малко снимки и от там:
Три различни погледа:
И една голяма снимка (1920х1200) - wallpaper.