От много време пробвам различни рецепти за паниран сладолед и все не мога да открия тази, която да ми допада истински. Изобщо не го приготвям често - най-много веднъж в годината, но въпреки това бях любопитна, да не кажа, че от чист инат, исках да открия тайната му.
Минах през няколко варианта:
1. Сладоледената топка, обвита в трохи от чаени бисквити и панирана в смес за бухтички (яйце, мляко, сода, брашно). Резултатът - задоволителен, но не крайно успешен. Панировката имаше лек дъх на сода.
2. Сладоледената топка, обвита в резени готови рула и панирана в чисто палачинково тесто. Резултатът - прекалено сладък. От сладостта на рулата (които бяха купени), сладоледът губи акцент.
3. Сладоледената топка, обвита в трохи от обикновени бисквити и панирана в смес за катми. Резултатът - най-добър до момента. И именно на базата на този вариант се появи и днешната рецепта.
Продукти за панировката (количествата естесвено зависят от броя на топките сладолед, които ще панирате. Тази смес е достатъчна за 5 - 6 бр.):
1 яйце
1 с.л. захар
150 мл вода
2 равни ч.л. суха мая
1 щипка сол
3 с.л. натурално пшенично нишесте
+ брашно, за смес по-гъста от палачинкова
8-9 бр. обикновени бисквити
около 10 бр. печени бадеми (не пречи, ако са осолени)
1 бр. обикновена вафла или 2 бр. от малките (по желание - може и да се пропуснат)
Ще ни трябва и сладолед :) - с вкус по избор, но според мен най-добре става с ванилов.
Бисквитите, бадемите и вафлите (ако ползвате) смилам в робот (или блендер). Предполагам, че и хаванче ще свърши работа.
От сладоледа оформям топки, малко по-големи или колкото тези за тенис. Овалвам топките в бисквитената смес, с мокри ръце притискам хубаво да залепне и прибирам в камерата на хладилника.
Обикновено това го правя ден преди плануваното сервиране на самия десерт.
Тъй като сместа за паниране е хубаво също да престои, може и нея да я подготвите предния ден и да я приберете в хладилник. (Тя бухва, така че предвидете по-дълбок съд, да няма изненади).
В хладката вода разтварям маята. Яйцето разбивам със захарта. Смесвам ги двете, добавям солта, нишестето и брашното лъжица по лъжица. Трябва да получите смес по-гъста от палачинкова.
Самото паниране на сладоледа отнема секунди. Предварително обаче трябва да нагреете достатъчно количество мазнина, така че топките да потънат изцяло. И мазнината трябва да е много силно нагрята.
Взимам една топка сладолед от камерата, потапям я в сместа за паниране и я слагам в маслената баня. Секунди след това я изваждам. Сервирам веднага.
Това е и неудобството на този десерт. Докато направя 5-6 бр. първите късметлии вече са опустошили чиниите, а последните чакат с влажни очи. Но за честотата, с която посягам към тази рецепта, се преживява неудобството, както и изцапаните съдове и опръсканата печка.
Добър апетит!
С поздрав:
Elti